رونق مجدد روزبازارها؛ حال و روز معیشتی مشهدی‌ها خوب است یا بد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، روزبازارها بخش مهمی از حیات اقتصادی شهرستان‌های مختلف کشور البته عمدتا در دهه‌های 70 و 80 بودند و البته با توجه به شرایط اقلیمی در برخی از شهرهای کشور و به ویژه شهرهای شمالی همچنان شاهد رونق و برپایی این بازارها هستی.

در مشهدمقدس نیز از دیرباز این بازارها برگزار می‌شده و جمعه بازارها و یکشنبه و دوشنبه بازارها در مشهد معروف بوده اما در سال‌های اخیر تعداد این بازارها خیلی کاهش یافته بود اما اخیرا مجدد این روز بازارها رونق گرفته است که البته مشخص نیست باید آن را نماد رشد و رونق اقتصادی قلمداد کرد و یا بیانگر کاهش سطح معیشتی مردم.

به سراغ یکشنبه بازاری می‌رویم که اخیرا در منطقه 12 مشهد مجددا رونق گرفته تا با برخی از شهروندانی که در این بازار حاضر هستند همکلام شویم و نظر آنها را در مورد علت این حضور جویا شویم.

قیمت‌ها مناسب‌تر است

یکی از شهروندان حاضر در این بازار می‌گوید: قیمت‌ها در یکشنبه بازار مجیدیه نسبتا مناسب‌تر است، عملا با این شرایط اقتصادی نمی‌توانیم از سطح شهر و فروشگاه‌ها خریداری کنیم؛ قیمت‌ها روز به روز تغییر می‌کند و معمولا هم نظارتی روی قیمت‌ها وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: معمولا هفته‌ای یک بار در این مکان حاضر می‌شوم تا خرید هفته خود را صورت دهم و از این طریق عملا از حضور در سایر مراکز خرید خودم را معاف می‌کنم.

تخفیف‌ها بهتر است

شهروند دیگری نیز در این زمینه می‌گوید: در این قبیل بازارها امکان چانه زنی بیشتر فراهم است و معمولا فروشندگان از قیمت اولیه خود پائین می‌آیند و همین دلیل خوبی است تا مردم از این قبیل بازارها در این شرایط نامناسب اقتصادی استقبال بیشتری داشته باشند.

وی بیان می‌کند: شاید اگر سطح رفاهی مردم یکسان باشد استقبال از این بازارها نیز کمتر شود؛ باید بگویم حضور پرشور مردم در این قبیل بازارها را نباید یک نشانه خوب تلقی کرد زیرا بنظر می‌رسد این مسئله بیانگر این است که حال و روز معیشتی مردم چندان خوب نیست.

اجناس متعدد در یک مکان عرضه می‌شود

شهروند دیگری نیز عنوان می‌کند: مهمترین مزیتی که یکشنبه بازار مشهد برای من دارد این است که تمامی اجناس و یا به عبارت دیگر اجناس متعددی را که می‌خواهم خریداری کنم در این مکان به صورت یکجا عرضه شده است و دیگر نیازی نیست که در مکان‌های مختلف برای خرید حضور پیدا کنم.

صرفا نزدیک محل زندگی‌ام است

شهروند دیگری را که با وی همکلام می‌شوم یک آقای میانسال است که خرید زیادی نیز از یکشنبه بازار مجیدیه صورت داده است. وی می‌گوید: واقعیت این است که این بازار برای من هیچ مزیت نسبی نسبت به بازارهای دیگر ندارد و صرفا چون نزدیک محل زندگی‌ام است از اینجا خرید می‌کنم.

وی می‌گوید: فکر می‌کنم باید کیفیت اجناس ارائه شده در این بازار باید بهبود پیدا کند زیرا کیفیت برخی از اجناس چندان متناسب با سلیقه و ذائقه مصرف کننده نیست.

انتهای پیام/ ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *