گیلان| سالمندان و چالش‌های پیش‌روی آن‌ها+ فیلم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، پدیده سالمندی همواره از جمله مسائل مهم جوامع بشری محسوب می‌شود که چالش‌ها و فرصت‌هایی پیش‌ روی آن‌ها قرار می‌دهد که رفع یا بهره‌برداری از آن نیازمند برنامه‌ریزی مناسب است.

استان گیلان همواره براساس آمار جزء استان‌هایی محسوب می‌شود که نرخ سالمندی در آن بالا است و به عبارتی می‌توان گیلان را پیرترین استان کشور نامگذاری کرد.

نرخ بالای سالمندی در یک جامعه را باید از دو وجه بررسی کرد؛ در وهله نخست این آمار می‌تواند نشان‌دهنده پایین بود نرخ باروری باشد و از طرفی می‌تواند نشان‌دهنده بالا بودن میانگین سن امید به زندگی و مناسب بودن شرایط بهداشتی و درمانی باشد.

افزایش سن و ورود انسان به دوره سالمندی سبب می‌شود تا سالمندان با مشکلاتی مانند بروز بیماری‌های گوناگونی از جمله آرتروز و پوکی استخوان مواجه شوند که درمان آن‌ها نیازمند وجود امکانات بهداشتی و درمانی مناسب است.

درمان بیماری‌های سنین سالمندی به دلیل کثرت آن‌ها عمدتاً هزینه‌های بالایی را نیز به سالمندان تحمیل می‌کند و در این زمان است که این افراد نیازمند حمایت بیمه‌ای هستند و باید اقدامات لازم توسط مسئولان مربوطه برای تحقق این امر صورت گیرد.

مشکل دیگری که سالمندان عموماً با آن مواجه هستند مشکل تردد در شهر و رفت و آمدهای درون شهری است؛ امروزه شاهدیم که محیط شهری به‌ویژه در استان گیلان برای استفاده سالمندان طراحی نشده و آن‌ها برای بهره‌مندی از خدمات شهری با معضل مواجه هستند.

وجود وسایل حمل و نقل عمومی منطبق با شرایط جسمی سالمندان و مناسب‌سازی ساختمان‌ها به‌ویژه ساختمان‌های اداری از جمله مواردی است که باید توسط مدیران حوزه شهری به آن پرداخته شود تا این قشر از جامعه نیز بتوانند در فعالیت‌های اجتماعی شرکت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در راستای تهیه این گزارش در مقابل دوربین تسنیم حاضر شد و اظهار داشت: استان گیلان براساس آمار یکی از استان‌هایی که دارای بیشترین سالمند در کشور است.

محمد عباسی با بیان اینکه براساس نظر سازمان بهداشت جهانی افراد بالای 60 سال سالمند محسوب شده و براساس نظر سازمان ثبت احوال افراد بالای 65 سال سالمند هستند گفت: نرخ بالای سالمندی می‌تواند درصد سرباری را در جامعه افزایش دهد زیرا میزان کارکرد انسان در سنین سالمندی کاهش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه مسئله سالمندی به خودی خود به عنوان یک مشکل تلقی نمی‌شود افزود: افزایش درصد سالمندی در یک جامعه نشان‌دهنده شرایط مناسب ارائه‌ خدمات درمانی و افزایش میانگین سنی است.

عباسی با اعلام اینکه انجام اقدامات لازم در راستای افزایش نرخ باروری آغاز شده است تصریح کرد: جامعه باید نگاه خود را نسبت به مسئله سالمندی تغییر داده و از آن به‌عنوان یک مشکل یاد نکند زیرا وجود سالمندان سالم در یک جامعه یک ویژگی مثبت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم ارائه خدمات بهداشتی و درمانی مناسب به سالمندان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا این خدمات به‌گونه‌ای ارائه شود که از بروز بیماری در سالمندان جلوگیری کند.

عباسی انجام فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم را دو راهکار برای داشتن سن سالمندی سالم دانست و ابراز داشت: باید اقداماتی انجام شود که سالمندان در فعالیت‌های اجتماعی حضور پررنگ داشته باشند.

وی مشکلات مالی، سلامتی و حمل و نقل درون شهری را عمده‌ترین مشکلات سالمندان دانست و اظهار داشت: شهرهای ما شهرهای دوستدار سالمند نیستند و در توسعه شهری به حوزه سالمندی توجهی نمی‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان با تاکید بر لزوم افزایش خدمات بیمه‌ای و حمایتی خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا امید به زندگی را در سالمندان افزایش دهیم تا کرامت آن‌ها حفظ شود‌.

انتهای پیام/م

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *