استان تهران دومین استان فقیر کشور به لحاظ آبی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، محمدرضا بختیاری امروز در همایش تبیین وضعیت آب و فاضلاب شهرهای استان تهران که با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران، نعمت‌الله ترکی رئیس سازمان برنامه و بودجه و الهام فخاری رئیس شورای استان تهران در سالن همایش‌های آبفای استان تهران برگزار شد، با بیان اینکه امروز آب به بحث استراتژیک در کشور تبدیل شده است اظهار داشت: دقت نظر مسئولان و مردم این نوید را می‌دهد که ورود اندیشمندانه‌ای به موضوع آب صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استان تهران بعد از استان سیستان و بلوچستان فقیرترین استان کشور به لحاظ آبی است تصریح کرد: استان تهران به دلیل قرارگیری در یک گستره کوچک که یک درصد مساحت کشور را دربرمی‌گیرد و از سوی دیگر مهاجرت‌پذیری بالای آن که 20 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود به لحاظ آبی فقیرترین استان کشور است.

استان تهران در مرحله تنش آبی قرار دارد

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران افزود: سرانه آب تجدیدشونده تهران 350 مترمکعب است که اگر سد طالقان در استان‌های البرز و مازندران را نیز از آن کم کنیم، سرانه آب تبدیل‌شونده در استان تهران به 180 مترمکعب می‌رسد و این یعنی استان تهران در مرحله تنش آبی قرار دارد.

بختیاری بیان کرد: متوسط بارندگی دنیا 750 میلی‌متر است این درحالی است که در کشور ما 242 میلی‌متر و متأسفانه در سال جاری نیز تاکنون به 190 میلی‌متر هم نرسیده است، ضمن اینکه ذخیره برف کشور هم 15 درصد بوده که 85 درصد کاهش ذخیره برف در کشور را داشتیم و اسفندماه 95 ارتفاع برف در سد لار 6.5 متر بود که در اسفندماه 96 به 65 سانتی‌متر رسید.

ذخیره برف استان تهران در سال جاری 90 درصد کاهش داشته است

وی ادامه داد: ذخیره برف استان تهران در سال جاری 90 درصد کاهش پیدا کرد که اگر بارندگی اردیبهشت‌ ماه نبود قطعاً روزانه 6 تا 7 ساعت قطعی آب را در تهران داشتیم، یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب مصرف آب شرب استان تهران است که اگر مردم تنها 10 درصد صرفه‌جویی کند قطعاً 2 برابر مخزن سد لار آب ذخیره می‌شود.

مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران سپس با بیان اینکه حجم کل تولید آب استان تهران بالغ بر یک میلیارد و 416 هزار مترمکعب است گفت: 25 درصد کل آب مصرفی کشور در استان تهران در بحث مصارف شرب استفاده می‌شود که با توجه به جمعیت استان که 20 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود 5 درصد بیش از مصرف میانگین کشوری در استان تهران آب استفاده می‌کنیم که روزانه معادل نصف رودخانه کارون در استان تهران و به اندازه دریاچه چیتگر در شهر تهران مصرف آب داریم.

44 درصد جمعیت استان زیر پوشش تأسیسات فاضلاب شهری قرار دارند

بختیاری همچنین با بیان اینکه بالغ بر 6 میلیون و 102 هزار نفر در استان تهران زیر پوشش تأسیسات فاضلاب شهری هستند اظهار داشت: با توجه به جمعیت 14 میلیون نفری که عمدتاً این میزان مربوط به شهر تهران می‌توان گفت 44 درصد جمعیت زیر پوشش تأسیسات فاضلاب شهری قرار دارند و این یعنی در استان تهران در احداث تصفیه‌خانه‌ها بسیار عقب هستیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: عدم اجرای پروژه‌های تأسیسات فاضلاب به کمبود نقدینگی و تأمین مالی بازمی‌گردد که امروزه با توجه به وضعیت فعلی کشور تأمین منابع مالی از منابع دولتی مقدور نیست که یا باید از طریق فروش پساب و یا استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای کاهش اختلاف تعرفه وضعیت تمام شده، منابع مالی را تأمین کنیم.

انتهای پیام/ ز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *