ادعای رویترز درباره ارسال موشک‌های بالستیک ایران به عراق

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع غربی، عراقی و ایرانی مدعی شد که ایران به متحدان خود در عراق موشک‌‌های بالستیک داده است و ظرفیت‌های آنها را به منظور ایجاد بازدارندگی علیه حملات به منافعش در منطقه و ایجاد امکانات مقابله با دشمنان منطقه‌ای توسعه می‌دهد. 

این خبر رویترز در حالی منتشر شده است که اعضای باقیمانده برجام از جمله سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در تلاش برای حفظ توافق هسته‌ای هستند. انتشار چنین خبری، ضمن افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن، می‌تواند بر مواضع کشورهای اروپایی در قبال ایران تاثیرگذار باشد. 

رویترز در گزارش خود مدعی شده است که این خبر را از سه مقام ایرانی، دو منبع اطلاعاتی عراقی و دو منبع اطلاعاتی غربی کسب کرده است و اینکه ایران طی چند ماه گذشته، موشک‌های بالستیک کوتاه‌بردی را به متحدانش در عراق منتقل کرده است. این گزارش به نقل از 5 نفر از منابع مذکور مدعی شد که ایران به آن گروهها کمک می‌کند که ساخت موشک‌های خود را آغاز کنند. 

این گزارش به نقل از یک مقام ایرانی مدعی شد: منطق این کار این بود که، در صورت حمله به ایران، یک نقشه پشتیبان وجود داشته باشد. تعداد موشک‌ها زیاد نیست، فقط چند ده موشک است، اما در صورت لزوم می‌تواند افزایش پیدا کند.

گزارش فوق به نقل از منبع غربی مدعی شد که شمار موشک‌ها چند ده موشک بوده و هدف از انتقال این موشک‌ها ارسال پیام هشداری به آمریکا و اسرائیل، به ویژه پس از حملات در سوریه است: «به نظر می‌رسد ایران عراق را به پایگاه موشکی خط مقدم خود تبدیل می‌کند.»

رویترز به نقل از منبع غربی و عراقی مدعی شد که تاسیسات مربوطه برای توسعه موشکی در عراق در الزعفرانیه، واقع در شرق بغداد، جرف الصخر، شمال کربلا هستند. این گزارش به نقل از منبع ایرانی مدعی شد که یک کارخانه هم در کردستان عراق هست.

سازمان سیا و پنتاگون از اظهار نظر در این خصوص امتناع کرده‌اند. یک مقام آمریکایی با اعلام انتقال موشک ها به گروههای عراقی طی چند ماه گذشته، اینکه آیا این موشک‌ها بتوانند از مواضع فعلی خود شلیک شوند را تایید نکرد.

 

رویترز به نقل از یک مقام عراقی دیگر مدعی شد: ایران قطعا از این موشکها ارائه شده به گروههای عراقی استفاده خواهد کرد تا پیام قاطعی را به دشمنان خود در منطقه و آمریکا ارسال کند که این قابلیت را دارد تا از قلمرو عراق به عنوان سکوی پرتاب موشک‌ها برای حمله به هر مکان در هر زمانی که بخواهد استفاده کند.  

 

انتهای پیام/.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *