آیا هلسینکی برجام ترامپ است؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی به قلم والتر راسل مید نوشت: به ندرت پیش آمده است که رئیس جمهوری در آمریکا به اندازه ترامپ در سیاست خارجی منزوی باشد. اگرچه ترامپ ناتو و اعضای اصلی آن را مورد انتقاد قرار داده بود، سنا هفته گذشته با ٩٧ رای مثبت در برابر ٢ رای منفی، از این سازمان حمایت کرد. در همین حال، وزارت دادگستری و مدیر “آژانس اطلاعات ملی” در مورد رهبر روسیه که ترامپ در صدد ائتلاف با اوست، هشدار داده اند.

در این گزارش آمده است: سیاست ترامپ در آشتی با روسیه به زیان ناتو، حتی حمایت چندانی را در واشنگتن در مقایسه با حمایت آن از سیاست اوباما در برهم زدن ائتلاف با متحدان خاورمیانه ای خود و تلاش برای آشتی با ایران، به دنبال نداشته است.

وال استریت ژورنال نوشت: در میان فرضیات مهم ترامپ در مورد روسیه تحت رهبری ولادیمیر پوتین، می توان به این موارد اشاره کرد: در مورد طیف گسترده ای از مسائل امنیتی از جمله سوریه و ایران، می توان روسیه را به همکاری با آمریکا ترغیب کرد، می توان روسیه را جایگزین آلمان به عنوان شریک اصلی آمریکا در منطقه اوراسیا کرد یا آن که ترامپ می تواند با تهدید به ائتلاف با روسیه از آلمان و اتحادیه اروپا امتیاز کسب کند.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد: ترامپ مطمئن است که دارای توانایی چانه زنی و نبوغ دیپلماتیک برای مدیریت مذاکرات پیچیده در پیش رو است.

وال استریت ژورنال افزود: چرا ترامپ مصمم به مخالفت با مشاوران خود و بازی با ورق روسیه است که برای او هزینه زیادی در واشنگتن به همراه دارد؟ منتقدان او مطمئن هستند که پاسخ را می دانند: پوتین با او مصالحه کرده و چاره ای به غیر از سازش با دیکتاتور روسیه را برای ترامپ باقی نگذاشته است.

بر اساس این گزارش، ترامپ تراز تجاری میان دو سوی اقیانوس اطلس را نابرابر می داند و از این منظر، همکاری با دستور کار ضد اروپایی پوتین برای ترامپ جذاب است.

روزنامه آمریکایی نوشت: شروع دوباره با روسیه برای ترامپ به جذابیت تلاش سلف او برای ایجاد رابطه با ایران است. اوباما هرگز به طور کامل محدودیت های نظام سیاسی را در مورد توانایی رئیس جمهور برای ایجاد انقلاب دیپلماتیک در مخالف با کنگره را درک نکرد، باید منتظر ماند و دید که ترامپ چه هنگام این حقیقت مهم را درک می کند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *