ایمان خود را در سکرات مرگ چگونه حفظ کنیم؟

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از منظر قرآن کریم حقیقت مرگ انتقال روح از عالم طبیعت به عوالم دیگر و بازگشت انسان به سوی خداست که در نهایت همگان را در بر می‌گیرد؛ آنجا که فرمود: «کُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ۖ ثُمَّ إِلَیْنَا تُرْجَعُونَ؛ هر نفسی (طعم ناگوار) مرگ را خواهد چشید، و پس از مرگ شما را به سوی ما باز گردانند.» (57 عنکبوت) 

در این بین هر یک از اهل‌بیت(ع) توصیفاتی درباره این حقیقت عالم هستی بیان فرمودند که شامل فلسفه مرگ، مکانیسم مرگ، دستاوردهای مرگ، عبرت‌های مرگ و … است. به عنوان نمونه امیر مؤمنان علی(ع) در توصیف آن فرمودند: «مرگ، لذت‌ها و خوشى‌هاى شما را از میان مى‌برد و آرزوهاى شما را تیره و تار مى‌سازد و میان شما و هدف‌هایتان فاصله مى‌اندازد؛ دیدار کننده‌اى است که هیچ کس او را دوست ندارد و مبارزى است که هرگز شکست نمى‌خورد و جنایتکارى است که هرگز بازخواست نمى‌شود. هم اکنون بندهاى دام خویش را (به دست و پاى) شما انداخته و نزدیک است که تاریکى سایه‌هاى مرگ و شدت دردهاى آن شما را فرا گیرد.»(خطبه 230) 

از جمله مواردی که در روایات به آن اشاره شده، فرآیند مرگ و آنچه که یک مسلمان باید در حالت احتضار بدان عمل کند،‌ است. بر اساس روایات معصومین(ع) از شدیدترین لحظات یک انسان همان حالت احتضار است. لذا شیطان از این فرصت سوءاستفاده کرده و همچون گذشته سعی می‌کند فرد محتضر را به شکل‌های مختلف مثل وعده‌های دروغین فریب دهد. حجت‌‌الاسلام حسینی قمی با اشاره به این موضوع، به معرفی راهکاری برای حفظ ایمانیات در حالت سکرات مرگ می‌پردازد که در ادامه می‌بینید. 

انتهای‌پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *