«آیو» غیرمجاز یا تابوشکن؟!

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، «زابیواکا» برنامه‌ای است که به مناسبت جام‌جهانی در شبکه اینترنتی «آیو» تولید می‌شود. ابتدا آزاده صمدی اجرای این برنامه را برعهده داشت ولی در ادامه تهیه‌کننده «زابیواکا» تصمیم گرفت علی انصاریان و مجید یاسر را به‌عنوان مجریان جدید انتخاب کند. ماجرا از حضور میهمان فرانسوی آغاز شد که در ایران دانشجوی زبان فارسی بود. در بخشی از برنامه یاسر از این میهمان فرانسوی سوال کرد که به کدام‌یک از خواننده‌های ایرانی علاقه دارد و در پاسخ این دانشجوی فرانسوی نام یکی از خواننده‌های لس‌آنجلسی را برد. هرچقدر هم مجید یاسر سعی کرد سریعاً این موضوع را جمع‌وجور کند، نتوانست و میهمان برنامه هم از اتفاقاتی که رخ می‌داد، تعجب کرده بود. البته در ادامه برنامه‌ها از روی تابوشکنی علی انصاریان که تبحر خاصی در ویران کردن خود و محیط پیرامونی‌اش دارد، هر روز یک سوژه نامطلوبی را از خود به جای گذاشت. تا جایی پیش رفته که او را سرباز ابتذال بنامیم و به هر قیمتی خنداندن مخاطب و جلب توجه رسانه‌ها، در ورطه خودتخریبی قرار گرفته است. برنامه اینترنتی که بریده‌اش را خیلی‌ها در فضای مجازی هر روز دنبال می‌کنند که حوصله خیلی‌ها را با این شوخی‌های مضحک و بی‌حرمتی‌های سریالی سر برده‌اند؛ این برنامه با این همه بی‌سوادی و هیچی تا کجا می‌خواهد پیش برود. چقدر با نام بردن از خواننده‌های لس‌آنجلسی خط‌شکنی لمپن‌گونه‌ای داشته باشد تا یک عده که منتظر این نوع حرکت‌های نامطلوب هستند بسیاری از خدمات و ارزش‌های تلویزیون ایران را زیر سوال ببرند.

همین چندی پیش بود که مدیرعامل شبکه آیو اسپرت درباره دولتی یا خصوصی بودن این شبکه گفت:  بدون وابستگی به نهاد دولتی کاملاً خصوصی هستیم و سعی می کنیم در چارچوب قوانین، محتوای ارائه شده، از حذفیات خیلی کمی برخوردار باشد و همانطور که پیش از این در برنامه های فرهنگی حامی بودیم در ورزش نیز این رویکرد را ادامه دهیم. اما در جایی دیگر این طور بیان می‌کند که آیو در کنار رقابت حرفه‌ای مکمل صداوسیماست و البته این مجوز از صداوسیما اخذ شده تا آنچه که در تلویزیون رسمی به نمایش گذاشته نمی‌شود،‌ در شبکه ما در چارچوب قوانین ارائه شود. اما آقای مدیر شاید نمی‌داند و نمی‌بیند هر روز مجری محترم به بهانه‌های مختلف به میهمان و یا همین‌طور خیره خیره به دوربین نگاه می‌کند و می‌گوید: «به قول عمو حسن یا خطاب به میهمان: عمو حسن هم گوش می‌دهی!» خط‌شکنی و بی‌حرمتی به جایی رسیده که این مجری بعد از شنیدن این نام‌های نامتعارف معمولاً چند دقیقه‌ای با صدای بلند می‌خندد. انصاریان معمولاً نه تنها قصد ندارد به چنین ماجراهایی ادامه ندهد بلکه انگار دوست دارد هر روز به عنوان یک سوژه جنجالی در فضای مجازی دیده شود!

«آیو» با وجود اینکه ظاهراً شنیدیم تحت مقررات صداوسیما عمل می‌کند اما به نظر می‌رسد این طور نیست. یا متولیان امر متوجه فعالیت‌های غیرمجاز نیستند یا این شبکه اینترنتی اصرار به تابوشکنی دارد که هر روز پا روی خط قرمزهای کشور بگذارد. در هر صورت باید متولیان امر پاسخ بدهند با وجود این همه تذکر گرفتن این برنامه باز هم اصرار دارند این راه را با این مجری ادامه بدهند؟! امیدوارم هرچه زودتر تکلیف این برنامه روشن شود و بدانیم قرار است «آیو» با این دست فرمان کار رسانه‌ای انجام دهد و یا شاهد تغییرات و تحولات محتوایی این شبکه اینترنتی خواهیم بود.

انتهای پیام/

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *