"سربازی و دلار" مشکل اصلی جوانان فناور

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ چهلمین جلسه همفکری خراسان جنوبی در پارک علم‌وفناوری این استان با حضور جوانان استارتاپی و رئیس این پارک برگزار شد که در این جلسه جوانان از دغدغه‌ها و مشکلات اصلی خود گفتند؛ عمده مشکلات این جوانان که کسب‌وکاری داشتند یا درصدد راه‌اندازی بودند، سربازی و قیمت دلار بود.

محسن الهامیان؛ مربی و دارنده یکی از استارتاپهای موفق این استان به مشکل سربازی و قیمت دلار اشاره کرد و گفت: این دو مورد چالش اصلی جوانان است.

وی تصریح کرد: با افزایش قیمت دلار هزینه‌ها هم دو برابر شده است و برخی از افرادی که کسب‌وکاری داشته‌اند، زمین‌گیر شده‌اند و جوانانی هم که می‌خواستند تازه کاری را شروع کنند با وجود این هزینه‌ها دیگر توانایی آن را ندارند و باید برای این مشکل فکری شود.

او ادامه داد: مشکل سربازی هم برای آقایان دردسرهای زیادی دارد و حتی باعث از هم پاشیده شدن تیم آنها شده است؛ تا تیمی می‌تواند خود را سرپا کند مسئله سربازی پیش می‌آید.

تأیید مجلس را می‌خواهیم

محمدعلی ناصری؛ رئیس پارک علم‌وفناوری استان خراسان جنوبی هم در این جلسه در جواب به این مشکلات گفت: وضع دلار شاید از حیطه اختیاری ما خارج باشد اما می‌توانیم درخواستهای شما را به صورت مکتوب به وزارتخانه بفرستیم تا برای شرکتهای پارکی قانونی وضع و دلار با قیمت پایین به آنها ارائه شود.

وی درباره مشکل سربازی هم عنوان کرد: این نیز به تصویب مجلس نیاز دارد و باید قوانین جدیدی وضع شود تا مجوزها و امتیازهایی که شرکتهای دانش‌بنیان دارند برای باقی شرکتهای پارکی نیز اعمال شود تا جوانان بتوانند بعد از دوره آموزشی در محل کار خود سربازی را طی کنند و مشکلی برای کسب‌وکار آنها ایجاد نشود.

او تأکید کرد: هر شرکتی که مشکلی دارد به شکل مکتوب و مستند به ما اطلاع دهد تا در وزارتخانه حرفی برای گفتن داشته باشیم و به جد برای رفع آن تلاش کنیم؛ نمی‌توان مسائل را فقط شفاهی بیان کرد و به مستندات نیاز است.

قوانینی که در خراسان جنوبی اجرایی نمی‌شوند

صادق احمدی؛ از اعضای شرکت نیک‌مدرن در این باره اظهار کرد: اکنون قانون سرباز علمی را داریم که هم برای شرکتهای پارکی و هم دانش‎‌بنیان اجرا می‌شود اما در خراسان جنوبی نظام وظیفه همکاری نمی‌کند.

وی توضیح داد: در استانهای دیگر از جمله مشهد این قانون اجرایی می‌شود به این شیوه که هر شرکت سالانه یک نفر را می‌تواند، معرفی کند تا فرد بعد از دوره آموزشی در محل شرکت خود باقی سربازی را طی کند و اگر توانایی مالی شرکت بالا باشد، می‌تواند به همان نسبت به این تعداد اضافه کند.

به گفته احمدی حتی بنیاد نخبگان براساس مقاله‌ها و کتابهایی که هر فرد می‌نویسد به او امتیاز می‌دهند و این در سربازی او تأثیر دارد که این قانون هم در استان ما انجام نمی‌شود.

ثبت اطلاعات در سامانه مپفا

اسماعیل هوشیارمقدم؛ عضو کمیته کسب‌وکارهای نوپای فاوا در این استان هم براساس گزارشی که مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا مخابره کرده با اشاره به سامانه مپفا گفت: تمام شرکتهای پژوهشی و فناوری و مراکز رشد با تکمیل اطلاعات خود در این سامانه می‌توانند از امتیازهایی برخوردار شوند.

وی افزود: با ثبت اطلاعات در این سامانه می‌توان آنها را به‌عنوان مراکز فناوری معرفی کرد و تأییدیه آن را گرفت.

او اعلام کرد: در پارک علم‌وفناوری چهار مشاور مالیاتی، حقوقی، بیمه‌ای و کسب‌وکار فعالیت می‌کنند که می‌توانید با مراجعه به آنها مشکلات خود را برطرف کنید.

همکاری دانشگاه بیرجند در رفع کمبود فضا

محمدعلی ناصری؛ رئیس پارک علم‌و‌فناوری این استان درباره مشکل کمبود فضا هم عنوان کرد: وظیفه ما تأمین زیرساختها است که تاکنون موفق بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی ما کمبود فضا بود چرا که برای فضا به پارک علم‌وفناوری بودجه داده نمی‌شود و تمام اعتبارها در بخش زیرساختی و تجهیزات است.

او اعلام کرد: دانشگاه بیرجند قول همکاری به ما داده و قرار است ساختمانی را در جنب دانشگاه به ما بدهند؛ همچنین مرکز نوآوری قرار است در دانشگاه بیرجند راه‌اندازی شود که اگر هر دوی این موارد اجرایی شود، می‌توانیم حدود 40 شرکت را جانمایی کنیم و بخش اعظمی از مشکلات برطرف می‌شود تا بتوانیم فضای مناسب‌تر و بزرگتری را تأمین کنیم.

رئیس پارک علم‌وفناوری این استان بیان کرد: تنها دلخوشی ما در این مجموعه این است که در این شرایط بحرانی و بیکاری یک فرد شاغل به جامعه اضافه شود.

به گفته ناصری به دلیل همین کمبود فضا تا اواخر سال 96 به دنبال جذب شرکتهای جدید نبودیم که با رفع این مشکل فراخوان خواهیم زد.

او اضافه کرد: با این وجود در سال گذشته 194 نفر متقاضی به پارک درخواست داده‌اند که از این تعداد با انجام مراحل مختلف حدود 40 نفر که 20 نفر آنها از مرکز استان بودند و توانایی راه‌اندازی شرکت را داشتند، جذب شده‌اند.

وام وجوه اداره شده

صادق احمدی همچنین به مشکل سرمایه در گردش شرکتها اشاره کرد و گفت: مدتی وام وجوه اداره شده داشتیم که با سود چهار درصد و تنفس شش ماهه به شرکتها ارائه می‌شد اما الان گویا در خراسان جنوبی بسته شده است.

وی درخواست کرد: با وجود اینکه در استانهای دیگر هنوز این وام اجرایی می‌شود، تقاضا داریم که در این استان هم دوباره شروع شود.

اسماعیل هوشیارمقدم؛ عضو کمیته کسب‌وکارهای نوپای فاوا هم در ادامه اظهار کرد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سه وام 100 میلیون تومانی با بهره چهار درصد برای خراسان جنوبی در نظر گرفته بودند که هیچ‌کدام از شرکتها درخواست ندادند.

وی عنوان کرد: شرکتهای حوزه فناوری اطلاعات چندان تمایلی به دریافت وام ندارند.

او تصریح کرد: وام وجوه اداره شده هنوز برای شرکتها باز است که هر کسی درخواستی داشته باشد، می‌تواند مراجعه کند اما فکر کنم برای اشخاص فقط بسته است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *