آب چشمه‌علی شهرری برگشت + تصاویر

به گزارش خبرنگار اجتماع یخبرگزاری تسنیم، از چندی قبل که هر کسی به چشمه‌علی شهرری که زمانی پر آب و محلی برای شستن قالی‌ها و آب تنی بچه‌ها بود، می‌رفت آب آنچنانی نمی‌دید که این مسئله باعث نگرانی های بسیاری برای این نقطه باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری شده بود که در این راستا دلاور بزرگ‌نیا – مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران به تسنیم از برگشت آب این چشمه 8 هزار ساله خبر داد.

بیشتر بخوانید:

رهبری که تمبر شخصی ندارد/دنیای تمبرهای روسای‌جمهور و رهبران جهان

حاشیه‌های یک رویداد فراملی: از صبحانه ترامپ با پنیر ایرانی تا تکه‌کلام‌های ترکی روحانی

دلیل سوءتفاهم به دوره قاجار چیست/شهری ایرانی که 223سال پیش همچون جواهر ساخته شد

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران عنوان کرد: از زمان حفاری مترو خط 6 مترو آب این چشمه قطع شد البته کارشناسان دانشگاه تهران گزارش دادند که به سفره های آب این چشمه صدمه ای وارد نشده است.

بزرگ نیا تصری کرد: همچنین به محض عایق بندی حفاری‌های مترو – آب این چشمه به طور کامل بر می‌گردد و به گفته کارشناسان پس از مدتی رگه‌های آب خود را پیدا خواهند کرد و احتمال افزایش انبوه آب در چشمه‌علی شهرری بسیار نیز زیاد خواهد شد.

گفتنی است، چشمه‌علی که به گویش محلی «چشملی» می‌گویند، یک از نقاط باستانی، دیدنی و تفریحی شهرری به‌شمار می‌رود که در جنوب تهران و شمال شهرری، منطقه 20 شهرداری تهران قرار دارد.

این چشمه در همسایگی ابن بابویه، برج طغرل، دژ رشکان و در زیر باروی ری واقع شده‌است. چشمه‌علی از میان صخره‌ای بزرگ خارج شده و به سوی جنوب و سپس جنوب شرق جاری است. نام باستانی این چشمه سورینی بوده‌ است که احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان است. بعدها به نام امام اول شیعیان علی به چشمه علی معروف شد.

قدمت چشمه‌علی به حدود 8 هزار سال پیش بر می‌گردد، زمانی که نخستین اجتماع در کنار چشمه‌ای دایمی واقع بربالای تپه‌ای گرد آمدند.

در گذشته فرش فروش‌ها و مردم تهران، قالی‌ها و قالیچه‌های خود را با این عقیده که در آب این چشمه خاصیتی است که فرش را خوب تمیز و رنگ روشن‌تر و پر جلاتر می‌سازد، در آب چشمه‌علی می‌شستند.

این چشمه از چندین لحاظ اهمیت دارد. هم به دلیل تبدیل شدن آن به منطقه‌ای تفریحی و ایجاد پارک و فضای سبز در کنار آن و هم به دلیل وجود چند اثر باستانی در نزدیکی آن. دیوار قدیمی شهر ری با نام باروی ری دقیقاً در بالای چشمه قرار داشته و کتیبه فتحعلی شاه قاجار نیز بر دیواره این چشمه حک شده‌است.

تصویر بالا: خشک کردن فرش‌ها بر روی تپه سنگی چشمه علی 1339خورشیدی -باقی‌مانده دیوار باروی ری در بالای عکس دیده می‌شود.این دیوار هم اکنون مرمت شده است

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *