توصیۀ رهبر معظم انقلاب به معتکفین + فیلم

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، شنبه 11 فروردین و 13 رجب المرجّب مصادف با سالروز ولادت با سعادت حضرت علی (ع) و آغاز ایام البیض است. سنّت اعتکاف یکی از سازنده‌ترین برنامه‌های معنوی در اسلام به شمار می‌رود. اهتمام فراوان مؤمنان به تبعیت از سیرۀ رسول خدا (ص) در این زمینه، نشان از جایگاه ویژۀ این برنامۀ عبادی در تعالی و تکامل انسان‌هاست. در ایران، از سال‌های نخست دهه هشتاد شمسی، گرایش به اعتکاف در ماه رجب گسترش یافته و اکنون در ایام البیض (13، 14 و 15) این ماه در بسیاری از شهرها و مساجد بزرگ کشور این مراسم برگزار می‌شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطبه‌های نماز جمعه تهران سال 84 با تأکید بر اینکه پدیدۀ اعتکاف از رویش‌های انقلابی است، به معتکفین توصیه‌ای کردند که در ادامه متن و فیلم آن منتشر می‌شود:

… خوشا به حالتان معتکفین عزیز! پدیده‏ اعتکاف یکی از رویش‏‌های انقلابی است. ما اول انقلاب این چیزها را نداشتیم. اعتکاف همیشه بود. زمان جوانی ما وقتی ایام ماه رجب فرا می‌‏رسید ـ در مسجد امام قم آن هم فقط قم؛ در مشهد من اصلاً اعتکاف ندیده بودم ـ شاید پنجاه نفر، صد نفر فقط طلبه اعتکاف می‌‏کردند.

این پدیده‏ عمومی؛ اینکه ده‏‌ها هزار نفر در مراسم اعتکاف شرکت کنند، آن هم اغلب همه جوان، جزو رویش‏‌های انقلاب است. من یک‏ وقت عرض کردم که انقلاب ما ریزش دارد، اما رویش هم دارد. رویش‏‌ها بر ریزش‌‏ها غلبه دارند. پس خوشا به حالتان معتکفین عزیز.

توصیه‏ من این است که در این سه روزی که شما در مسجد هستید، تمرین مراقبت از خود کنید؛ حرف که می‏‌زنید، غذا که می‏‌خورید، معاشرت که می‏‌کنید، کتاب که می‌‏خوانید، فکر که می‏‌کنید، نقشه که برای آینده می‌‏کشید، در همه‏ این چیزها مراقب باشید رضای الهی و خواست الهی را بر هوای نفستان مقدم بدارید؛ تسلیم هوای نفس نشوید.

تمرین این چیزها در این سه روز می‌‏تواند درسی باشد برای خود آن عزیزان و برای ماها که اینجا نشسته‌‏ایم و با غبطه نگاه می‏‌کنیم به حال جوانان عزیزمان که در حال اعتکاف هستند. با عملِ خودتان به ما هم یاد بدهید.

( بیانات رهبر معظم انقلاب در خطبه‌های نماز جمعه تهران، 28 مرداد 1384)

* فیلم: 

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *