شهرکرد| "آبشار پیرغار" آبی زلال در دل سنگ‌نوشته‌های دوران مشروطه + تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، آبشار پیرغار در مجموعه گردشگری پیرغار روستای ده ‌چشمه شهرستان فارسان قرار دارد، این آبشار از بالای کوه پیرغار به پایین سرازیر شده و یکی از زیباترین مکان‌های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری است.

در فصل زمستان سرمای بسیار زیادی این منطقه را فرامی‌گیرد و موجب یخ‌زدگی آبشار می‌شود اما با این وجود به دلیل برخورداری این منطقه از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، مورد بازدید علاقه‌مندان بسیاری است.

در مجاورت این آبشار کتیبه‌هایی دیده می‌شود که جزو بی‌نظیرترین آثار مکتوب از جمله بختیاری‌ها در زمان مشروطه است. این سنگ‌نوشته‌ها به شرح فعالیت‌های مجاهدین چهارمحال و بختیاری برای مبارزه با استبداد محمدعلی شاه قاجار پرداخته است.

کتیبه‌ها به فرمان حاج خسروخان سردار ظفر بختیاری، حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری و جعفرقلی خان سردار اسعد سوم بختیاری ایجاد شده‌اند.

آبی که از آبشار پیرغار جاری می‌شود، از کنار روستای ده چشمه گذشته و کشتزارهای بسیاری را سیراب می‌‌کند. این آبشار در سال‌های پربارش بیش از دو ماه یعنی از اواسط اسفند تا اواخر اردیبهشت آبدهی دارد اما در سال‌های خشکسالی میزان آبدهی آن به یک ماه کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/ح

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *