تحرکات پشت پرده بارزانی و بسته شدن درها به روی مذاکرات «اربیل-بغداد»

به گزارش گروه دفاتر خارجی خبرگزاری تسنیم،‌ در پسا رفراندوم و با حوادث کرکوک و دیگر مناطق مورد منازعه که به تقویت حاکمیت مجدد حکومت مرکزی عراق و تضعیف جایگاه اقلیم کردستان منجر شد، مسعود بارزانی تحت فشار افکار عمومی و آنچه فشارهای خارجی نامیده می‌شود با ارسال نامه‌ای به پارلمان محلی از سمت ریاست اقلیم استعفا و به شیوه‌ای موقت تا برگزاری انتخابات به تعویق افتاده اقلیم کردستان، بخش اعظم اختیارات خود را به نچیروان بارزانی نخست وزیر حکومت اقلیم، برادرزاده و جانشین خود در حزب دموکرات کردستان عراق واگذار کرد.

با وجود انتظارات موجود در اقلیم کردستان عراق در راستای تغییر در وضعیت اقتصادی و بهبود معیشت مردم که در این برهه تنها از طریق تمکین به قانون اساسی عراق و پایبندی به حفظ تمامیت ارضی این کشور ممکن است، اربیل و به ویژه شخص نچیروان ماموریت یافته با هدف بازسازی روابط اقلیم – مرکز، هنوز تغییراتی در داخل کردستان عراق و آینده روابط با حکومت مرکزی ایجاد نکرده‌اند.

حکومت اقلیم کردستان در راستای تحقق درخواست‌های حکومت مرکزی با مشکلات و موانعی روبرو است که به اعتقاد کارشناسان داخلی کردستان بخش زیادی از آن به عدم شفافیت پرونده نفتی و آینده قراردادهای منعقده با شرکت‌های خارجی برمی‌گردد که در واقع بخش زیادی از اختلافات کنونی احزاب و جریان‌های سیاسی کردی را هم شامل می‌شود، اکنون در محافل رسانه‌ای اقلیم کردستان از نقش سایه مسعود بارزانی کنار رفته از ریاست اقلیم کردستان به عنوان عامل اصلی رکود فعلی حکومت اقلیم یاد می‌شود. هفته‌نامه محلی آژانس در گزارشی با عنوان حکومت اقلیم کردستان، گروگانی در دستان بارزانی به بررسی فعالیت‌های پشت پرده وی و حزب دموکرات کردستان عراق پرداخته است.

در این گزارش آمده است:هنوز سایه مسعود بارزانی بر فضای سیاسی اقلیم کردستان دیده می‌شود. سایه تاریکی که حلقوم سرنوشت اقلیم کردستان را فشرده و آن را در معرض خفگی قرار داده است.پس از رفراندوم اقلیم کردستان که کسی مسئولیت آن را عهده‌دار نشد، به نتایج استقلال کردستان منجر نشد و در نهایت کسی هم خود را مسئول شکست آن معرفی نکرد، نام مسعود بارزانی از عرصه سیاسی اقلیم حذف شد. بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا بر این نکته تاکید کرد و از تغییرات به وجود آمده در اقلیم کردستان و انتقال قدرت از مسعود بارزانی به نچیروان بارزانی و قباد طالبانی معاون وی سخن گفت. یک ماه بعد، رئیس جمهوری فرانسه هم در دیدار نخست وزیر و معاون وی از نسل جدید رهبران کردستان عراق گفت و بدین شیوه، موقعیتی برای مسعود بارزانی رئیس سابق اقلیم کردستان نماند و متاثر از فشارهای خارجی، پایان 12 سال قدرت بارزانی در راس هرم قدرت اقلیم کردستان به واقعیت تبدیل شد.

نبود مسعود بارزانی در این پست، عادی سازی وضعیت سیاسی اقلیم کردستان را در پی نداشت و سایه بارزانی همچنان بر این عرصه دیده می‌شود. بارزانی در کاخ خود همچنان سنگر گرفته است. مهمانان حزبی وی در همان کاخ ملاقات می‌شوند که در مالکیت ریاست اقلیم است و بارزانی در آن سهیم نیست، وی از این کاخ تحرکات علیه حکومت مرکزی عراق را سازماندهی و درها را به روی مذاکرات اربیل – بغداد مسدود کرده است.

اطلاعات واصله از شورای وزیران اقلیم کردستان عراق حاکی از آن است که مسعود بارزانی مانعی بر راه توافق نچیروان بارزانی با بغداد است و متعاقب هر کنفرانس خبری نخست وزیر اقلیم، به صورت مستقیم از طریق بیانیه حزبی و غیر مستقیم از طریق نشست‌های مراکز مختلف حزب دموکرات کردستان عراق، علیه هر نزدیکی مواضع اقلیم و حیدر العبادی پیام‌هایی را منتشر می‌کند.

مسعود بارزانی با شکست سیاسی اخیر، حکومت اقلیم کردستان را به نوعی در دستان خود گروگان گرفته است. حکومت اقلیم کردستان با ضعفی که هم اکنون در بودجه و عدم توانایی پرداخت حقوق کارمندان مشاهده می‌شود به مرز ورشکستگی نزدیک شده است و این پایان دراماتیک تجربه حکومت کردی خواهد بود. در اینجا، نسل جدید سیاسی اقلیم کردستان در دوراهی سختی قرار گرفته‌اند، زدودن سایه مسعود بارزانی و آزادی در تصمیم و عمل خود یا آغاز نارضایتی‌های عمومی در اقلیم که بعید نیست پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی واقعیتی دیگر را نمایان کند.

انتهای پیام/.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *