یزد استان شاخص در بخش صنعت در کشور است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، محسن صالحی نیا شامگاه پنج‌شنبه در مراسم بزرگداشت روز ملی صادرات و تجلیل از صادر کنندگان برگزیده سال 1396 استان یزد با اشاره به اینکه استان یزد به‌عنوان یکی از استان‌های شاخص در بخش صنعت در کشور شناخته شده است، اظهار داشت: استان یزد همیشه نقش ارزنده‌ای در حوزه صادرات غیرنفتی ایفا کرده است.

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: در 8 ماهه امسال حدود 28 میلیارد دلار جمع صادرات محصولات غیر نفتی به وزن حجمی 87 میلیون تن بوده که به لحاظ ارزشی 15 و به لحاظ حجمی 10 درصد نسبت به مدت مشابه سال 95 با کاهش روبه رو بوده است.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از واردات مربوط به کالاهای واسطه‌ای، مواد اولیه و ماشین آلات صنعتی است، گفت: به این صورت که در 8 ماهه امسال، 32 میلیارد دلار به میزان 23.5 میلیون تن ارزش واردات بوده است.

صالحی نیا با اشاره به اینکه در سه محور باید از صادرات حمایت کنیم، تصریح کرد: “گسترش و حمایت از تولید رقابتی و صادرات گرا “، “کاهش هزینه‌های مربوط به واحدهای صادرات گرا ” و ” سیاست‌های دیپلماسی کشور در مواردی چون تأمین اعتبار خریدار و فروشنده، توافق‌نامه‌های تجاری دو جانبه به منظور حمایت از کالاهای صادراتی و باز شدن مسیر دریافت و پرداخت بین بانک‌های داخل و خارج کشور ” سه محور اصلی هستند.

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: طبق دستورالعملی که صادر شده است سازمان‌های صنعت معدن تجارت استان‌ها نباید از واحدهای تولیدی دارای مشکل عبور نمایند و باید تا حد ممکن مشکلات آن‌ها رفع گردد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری در خصوص 3200 ردیف تعرفه کالا در جهت حمایت از تولید داخلی، واردات آن‌ها با ارز مبادله‌ای ممنوع شده است، گفت: پایش واردات و مدیریت آن می‌تواند کمک بسیار خوبی به تولید و صادرات نماید.

صالحی نیا اظهار داشت: حتی به منظور حمایت بیشتر برای بعضی از تعرفه‌ها، محدودیت‌های موقت و زمانی تعیین شده است تا نسبت به اینکه در هر برهه زمانی به تولید و صادرات آسیب می‌رسانند یا نه، واردات آن‌ها ممنوع و یا آزاد شود.

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، تأکید کرد: یکی از مواردی که هنوز چارچوب مطلوب و مشخصی ندارد نوسازی و بازسازی و استفاده از تکنولوژی در واحدهای تولیدی است که می‌تواند در انجام روند کار آن‌ها سهولت ایجاد کند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *