بمب‌های ممنوعه‌ای که قربانیان آن کمتر نشده‌اند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از بی بی سی، یک گروه مخالف با تسلیحات خوشه‌ای در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است تلفات ناشی از این تسلیحات در سراسر جهان، در سال 2016 نسبت به سال قبل دوبرابر شده است.

براساس گزارش ائتلاف تسلیحات خوشه‌ای سال گذشته میلادی 971 نفر در سراسر جهان براثر تسلیحات خوشه‌ای کشته یا مجروح شده‌اند که در این میان 860 نفرشان در سوریه و 38 نفر در یمن بوده‌اند.

این گزارش افزوده است اغلب قربانیان این تسلیحات غیرنظامی بوده اند.

بمب خوشه‌ای به نوعی طراحی شده که در هوا باز می‌شود و تعداد زیادی بمب‌های کوچکتر را در محوطه‌ای گسترده پخش می‌کند تا وسعت و شدت تخریب را افزایش دهد.

اغلب برخی از بمب‌های کوچک منفجر بلافاصله بعد از برخورد با زمین عمل نمی‌کنند و مانند مین به محض برخورد با فرد منفجر می‌شوند.

پیمانی بین‌المللی که سال 2010 به تصویب رسید استفاده از بمب‌های خوشه‌ای را ممنوع می‌کند و کشورهای عضو را متعهد می‌کند زرادخانه‌های خود را از این تسلیحات عاری کنند. 102 کشور این پیمان را پذیرفته و تصویب کرده‌اند و 17 کشور دیگر باوجود امضا، هنوز تصویبش نکرده‌اند.

سال 2016 در لائوس 51 نفر بر اثر انفجار بمب‌های خوشه‌ای به جا مانده از جنگ‌های دهه 60 و 70 میلادی کشته شدند.

جف آبرامسون، هماهنگ کننده نظارت بر تسلیحات خوشه‌ای و مین می‌گوید تنها راه مطمئن برای پایان دادن به این وضع این است که تمام کشورهای عضو به ممنوعیت بین‌المللی استفاده از این تسلیحات عمل کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *